Blog

KREATİN NEDİR ? NASIL KULLANILIR ?

FAYDALARI NELERDİR ?

Kreatin yararı bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmış takviyelerden bir tanesidir. Bu yüzden dünya da protein tozundan sonra en popüler ikinci sporcu ürünüdür. Kreatin temel görevi kısa süreli ve yoğun fiziksel aktivitelerde kaslara enerji sağlamak olan bir takviyedir. Vücudunuz kreatini temel enerji kaynağı olan ATP’ye dönüştürür.

Ülkemizde kreatinin su tuttuğu yönünde yalnış bilinen bir bilgi vardır. Oysa kreatin suyun gücünu kullanarak hücrelerin genişlemesini sağlar. Kas kütlesini, gücünü artırmak isteyen herkes kullanabilir. Araştırmalar kreatin takviyesinin tek tekrarda kaldırdığınız maksimum ağırlıkları arttırdığı ve antrenman boyunca performansınızı yükselttiğini kanıtlamıştır. Ayrıca aerobik kapasitenin de artmasını sağlar. Örneğin kreatin takviyesi alan futbolcuların sprint sürelerinde kısalma görülmüştür.

CreaBig ‘in aromalı ve aromasız olmak üzere iki farklı toz ve birde kapsül formu vardır.Aromasız olanı antrenman sonrasında kullandığınız takviyeye ilave ederek kendi karışımınızı yaratabilirsiniz. Örneğin antrenmandan sonra aldığınız protein tozu ya da gainer ‘a ekleyerek içeriği daha zengin bir karışım haline getirebilirsiniz.

Ne Zaman Kullanılır

Kreatinin kullanımı konusunda çok farklı görüşler vardır. Bazıları yükleme yapılmasını söylüyor bazıları buna gerek duymuyor. Yeni yapılan araştırmalar yükleme yapılmadan da aynı faydaları sağladığını işaret ediyor.

Kreatin günün herhangi bir saatinde kullanılabilir ancak en ideal zaman antrenmandan sonradır. CreaBıg ‘ i antrenman sonrasında 1 servis kullanabilirsiniz.

Leave a comment