Blog

CITRULLINE NEDİR ? NASIL KULLANILIR ?

Sitrülin sporcuların antrenman performansını arttırmak için en çok kullanılan aminoasitlerden bir tanesidir. Yüksek yoğunluklu ağırlık antrenmanında setler arasında daha hızlı toparlanma sağlar. Çok kısa süre içinde gözle görülür fayda sağlayan bir takviyedir.

Yapılan çalışmalar sitrülinin ATP seviyesini arttırarak ve yorgunluk seviyelerini azaltarak egzersiz kapasitesini arttırdığını göstermektedir. Sitrulin bunu toksit maddelerin vücuttan atılmasına destek olarak sağlar. Antrenman esnasında bu toksit maddeler vücuttan uzaklaştırılmazsa glikojen üretimini ve enerji döngüsünü yavaşlatır, yorgunluğa sebep olur.

Yapılan araştırmalar sitrülinin büyüme hormonu üretimi üzerinde olumlu etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Sitrülini arjinine çevirerek GH hormonunun üretimini engelleyen başka bir hormonun salgılanmasına engel olur.

Nasıl Kullanılır

Sitrülin ağırlık antrenmanından 30-60 dakika önce 3-5 gram kullanabilir. %100 Citrulline üründe 1 servis 1 gram olarak gösterilmiştir. Bunun sebebi yönetmelikler çerçevesinde ülkemizde sitrülinin servis sayısının 1 gram olarak gösterilmesidir. Uzmanlar maksimum yararı almak için antrenman öncesinde 3-5 gram arasında alınmaı gerektiğini belirtmektedir.

Leave a comment