Blog

ZMA CAPSULES NEDİR ? NASIL KULLANILIR ?

ZMA çinko magnezyum ve B6 vitamininden oluşan mineral bir gıda takviyesidir. ZMA’nın antrenmandan sonra yıpranan kasların toparlanmasında kas sentezinde rol oynadığı ve bunların sonucunda güç artışına yardımcı olduğu klinik araştırmalar ile desteklenmektedir. ZMA ayrıca uyku düzenine yardımcı olur. İçerisindeki B6 vitamini de enerji desteği sağlayabilir.

ZMA’NIN FAYDALARI NELERDİR?

ZMA’nın öncelikle bir mineral takviyesi olduğunu göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Her ürün kreatin yada preworkout’lar gibi etkisini kullandıktan kısa bir süre hissettirmez. En başta vitamin-mineral ürünleri bu tarz ürünlerle kıyaslamak büyük bir haksızlık olacak ve düzenli kullanımda elde edeceğiniz faydalardan sizi mahrum bırakacaktır.

Çinko ve magnezyum vücudumuzda protein sentezi gibi pek çok reaksiyon için kritik öneme sahip enzimlerin üretiminde kullanılır. Bu enzimler metabolizma hızını kas ve kemik sağlığını doğrudan etkiler.

Eğer anabolik hormonlara etkisini öğrenmek istiyorsanız Batı Washington Üniversitesi’nde erkekler Kolej Basketbol Turnuvası’nda mücadele eden profesyonel basketbol oyuncuları arasında yapılmış 8 haftalık araştırmaya bakabilirsiniz. Her gece ZMA alan grup ile plasebo alan grup karşılaştırılmış ve ZMA alanlarda testosteron düzeylerinde yüzde 30’luk bir artış gözlenmiş plasebo alan grupta ise testosteron seviyelerinde yüzde 10’luk bir düşüş gözlenmiş. Ayrıca ZMA alan grup daha kaliteli bir uyku düzenine sahip olmuşlardır.

NASIL KULLANILIR ?

Yatmadan önce 3 kapsül alabilirsiniz.

Leave a comment