Blog

tri-Creatine Malate Nedir? Nasıl Kullanılır?

Kreatin temel görevi kısa süreli ve yoğun fiziksel aktiviteler de kaslara enerji sağlamaktır. Özellikle patlayıcı kuvvetin geliştirilmesi için çok etkilidir. Kısa süreli yoğun egzersizlerde vücut kreatini temel enerji kaynağı olan ATP’ye dönüştürür.

Kreatin ayrıca kas hücrelerinin genişlemesine yardımcı olur. Bu özelliği sayesinde kreatin hacim artışı kazanmak isteyen sporcuların en sık kullanıldığı takviyelerden biridir.

Tri-Kreatin Malat’ın Farkı Nedir?

Adından da anlaşılacağı üzere, tri-kreatin malat, 3 tane kreatin molekülü ve malik asidin bağlanması ile oluşur. Bu formu ile ATP üretimini hızlandırır. Daha fazla ATP demek daha fazla enerji demektir. Bu enerji yüksek yoğunluklu, patlayıcı kuvvetin gerektiği yerlerde, örneğin squatta ağırlığı kaldırırken, sprinte kalkarken ya da yukarı sıçrarken kullanılır. Yani sadece spor salonunun ağırlık antrenmanında değil, dayanıklılık gerektiren sporlarda da oldukça faydalıdır. Bu yüzden farklı branşlardan atletler arasında oldukça popülerdir.

Kreatinler bağlanan malat ise krebs döngüsünde kullanılır. Krebs döngüsü vücudun yağ, karbonhidrat ve proteinleri enerjiye dönüştürdükleri kimyasal tepkimelerin bütünüdür. Malik asit bu kompleks döngüde laktik asit birikimini önleyerek yorgunluğu azaltır ve enerji üretimini hızlandıran madde olarak görev alır. Bu da yorgunluğu daha az hissederek daha uzun süre antrenman yapabilmek demektir.

Son olarak kreatinin bu formunun diğer kreatinlere göre daha kolay emildiğini de önemli bir fark olarak belirtelim.

Nasıl Kullanılır?

Günde 1 porsiyonu gün içerisinde alınız.

Leave a comment