Blog

Beden Kitle İndeksi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Vücut Kitle İndeksi, yetişkin kadın ve erkeklerin boyu ve kilolarına göre hesaplanan vücut yağ oranını veren bir ölçüdür.

Vücut Kitle Endeksi Hesaplama

adresinden vücut kitle indeksinize ulaşabilirsiniz.

Vücut Kitle Endeksi Nasıl Hesaplanır?

Vücut ağırlığının boy uzunluğunun karesine bölünmesi ile hesaplanır. Sonuç olarak elde edilen değer yani beden kitle indeksi aşağıdaki aralıklarda değerlendirilmektedir.

  • 0 – 18,4: (Zayıf) Mevcut boy uzunluğunuza göre mevcut ağırlığınızın yetersiz olmasından kaynaklı zayıf olduğunuz görülmektedir. Zayıflık, bazı hastalıklar için risk oluşturan ve istenmeyen bir durumdur. Boyunuza göre uygun ağırlığa erişmeniz için yeterli ve dengeli beslenmeli, beslenme alışkanlıklarınızı planlı ve kontrollü bir şekilde geliştirmeye özen göstermelisiniz.
  • 18,5 – 24,9: (Normal) Mevcut boy uzunluğunuza ve vücut ağırlığınıza bağlı olarak uygun bir indekste olduğunuzu gösterir.Yeterli ve dengeli beslenerek ve düzenli fiziksel aktivite yaparak bu ağırlığınızı korumaya özen gösteriniz.
  • 25,0 – 29,9: (Fazla Kilolu)
    Mevcut boy uzunluğunuza ve vücut ağırlığınıza bağlı olarak vücut ağırlığınızın fazla olduğunu gösterir.Fazla kilolu olma gerekli önlemler alınmadığı takdirde obezite hastalığına yol açar.
  • 30,0 – 45+: Şişman (Obez )
    Mevcut boy uzunluğunuza ve vücut ağırlığınıza bağlı olarak vücut ağırlığınızın fazla olduğunu olduğunun bir göstergesidir. Şişmanlık, kalp-damar hastalıkları, diyabet vb. hastalıkların tetikleyicisidir.Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için tıbbi destek alınması gerekmektedir.

Leave a comment